+90 (322) 394 39 36

+90 (541) 672 93 68

Antimony Trioxide

Formül: Sb2O3
Molar kütle: 291,52 g/mol
Erime noktası: 656 °C
Yoğunluk: 5,2 g/cm³
Kaynama noktası: 1.425 °C
CAS no 1309-64-4

Antimon (III) oksit, Sb203 formülüne sahip inorganik bileşiktir. Antimonun en önemli ticari bileşimi. Doğada mineraller valentin senarmontite olarak bulunur. Çoğu polimerik oksit gibi Sb203 de sulu solüsyonlarda hidroliz ile çözünür.

Kullanım Alanları
Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Avrupa'da yıllık antimon (III) oksit tüketimi sırasıyla yaklaşık 10.000 ve 25.000 ton. Ana uygul malzemelerle birlikte alev geciktirici sinerjist olarak kullanılır. Halojenürlerin ve antimonun kombinasyonu polimerler için alev aksiyonun anahtarıdır ve daha az yanıcı karakter oluşturmaya yardımcı olur. Bu gibi alev geciktiriciler, elektrikli cihazlar, teksti kaplamalarda bulunur.

Diğer uygulamalar:
Antimon (III) oksit, camlar, seramikler ve emayeler için opaklaştırıcı bir ajandır. Bazı özel pigmentler antimon içerir. Antimon (III) oksit, polietilen tereftalat (PET plastik) üretiminde ve kauçuğun vulkanizasyonunda yararlı bir katalizördür. ATO evlerimizde ve oslerimiz içerisinde birçok cihazda kullanılır; TV'ler, bilgisayarlar, ev aletleri, endüstriyel elektrik tesisatlar şebeke adaptörleri ve taşınabilir elektronik cihazlar ile ateşe dayanıklı plastik kasalar, reçine devre kartları, anahtarlar ve bileşe mobilya, yalıtım ve dekoratif köpükler ile inşaat malzemeleri içine dahil edilmiş olup, yangın riski bulunan giysilerde, örneğin ç ve hastane çarşaarı ile mesleki kullanımlar için teknik ateşe dayanıklı tekstillerde kullanılır. Nakliye araçlarında koltuklarda, ka plastik yapılarda alev geciktirici olarak rolü, yangın çıkması durumunda daha fazla kaçış zamanı sağlar. Binlerce can kurtarılmı sinerjist olarak antimon trioksit kullanımı ile on binlerce rahatsız edici yanık yaralanması önlenmiştir.

ATO ayrıca çok çeşitli endüstriyel uygulamalarda da kullanılır:
Poliester (PET) üretiminde bir katalizör olarak. Bazı camlarda açıklayıcı bir yardımcı olarak, yarı iletkenlerde katkı, Bazı dereceli titanyum dioksit pigmentlerinde kullanılan bir kaplama olarak, Kompleks inorganik renkli rutil pigmentlerin imalatında bir bileşen olarak Dökme demir banyosu ve batırma emayesinde bir matlaştırıcı olarak. Görünüm: Beyaz kristal kokusuz toz. Antimon (III) oksit, formülü Sb2O3 olan inorganik bir bileşiktir. En önemli ticari bileşiklerden biridir. Bu mineraller valentinite v olarak doğada bulunabilir. Polimer oksitler gibi, Sb2O3 hidrolizle, sulu çözeltiler içinde çözünür. Ham antimon (III) oksit yeniden uçucu hale gelerek ve antimon metal oksitleme ile üretilir. Saf malzeme elde edilen ham antim metal, antimon üretimi için çeşitli işlemler gerekir. işlem seçimi cevheri ve diğer faktörlere bileşimine bağlıdır. Tipik adımlar kır öğütme, bazen köpük yüzdürme ve pirometalurjik süreçleri (eritme veya kavurma) kullanarak metal ayrılması takip veya hidro süreçlerle Bazı durumlarda (cevher değerli metaller açısından zengin) içinde, zengin madencilik özellikleri içerir. Antimon trioksit temel olarak plastik, boya, yapıştırıcı,kauçuk ve tekstil arka kaplamalarında alev geciktirici sinerjist olarak kulla türleri ayrıca PET katalisti, pigment veya camlarda köpürme engelleyici olarak kullanılabilir.

KULLANIMI
Ana uygulama halojenlenmiş malzemeler ile kombinasyon halinde bir alev geciktirici sinerjist gibidir. Yardımcı halojenürler ve alev geciktirici harekete antimon, anahtar kombinasyonu, daha az yanıcı karakterleri oluşturmak üzere oluşur. Bu tür alev gec elektriksel cihaz, tekstil, deri ve kaplamalarda bulunmaktadır.

Diğer uygulamalar:
-Antimon trioksit camlar, seramik ve emaye için bir saydamsızlaştırıcı ajan olarak kullanılır.
-Bazı Özel pigmentler antimon içerir.
-Antimony (III) oksit, polietilen tereftalat (PET plastik) ve lastik vulkanizasyonu üretiminde yararlı bir katalizördür.